Infračervený tepelný systém (ITS) je v zahraničí nazýván ,,domácím lékařem", neboť vede k velmi účinné detoxikaci organismu a léčbě našeho těla při teplotě od 40°C do 60°C.

Infrasauna je vhodná mimo jiné:
- pro kardiaky, astmatiky, alergiky
- pro ty, kdo těžce snášejí vysoké teploty klasických saun
- i pro malé děti od 3 let

Terapeutické účinky:
• zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky
• díky vyplavování solí snižuje ztuhlost končetin, kloubů, zad apod.
• mírní bolesti, snižuje svalové napětí a spasmus
• stimuluje krevní oběh
• působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže, otevřené rány se rychleji hojí za současné minimalizace jizev
• zlepšuje prokrvení a elasticitu kůže, což je podmínka pro krásu a kvalitu pleti
• hluboké prohřátí tkání a následné pocení pomáhá k odstraňování celulitidy
• hloubkově čistí nečistoty, nechává kůži čistou a hebkou
• vhodný doplněk pro redukci váhy, za 30 min spálí až 600 kcal
• součást přípravy sportovců před i po zátěži
• stimuluje imunitní systém a likviduje infekci, zejména v počátečním stadiu onemocnění
• účinná relaxace a regenerace organismu
• celkově zlepšuje tělesnou a duševní kondici

Pravidelné saunování 1x – 2x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla (odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizaci krevního tlaku, rehabilitační účinky apod.) Pobyt v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne vzhledem k tomu, že infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unaven jako po saunování v klasické sauně. Proto je příznivé infrateplo aplikovat jak před sportovními výkony, tak i po nich.

Kontraindikace:
• virová onemocnění, bakteriální infekce, zánětlivé procesy (prosím konzultujte předem použití infrakabiny se svým lékařem )
• pokud používáte jakékoli léky, konzultujte s lékařem možnou interakci léku s infračerveným zářením (pozor při léčbě adrenalinem)
• po nadměrném fyzickém či psychickém vyčerpání
• nepoužívát 48 hod po akutním poškození kloubního pouzdra, anebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu; pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe
• po požití alkoholických nápojů
• silná menstruace, těhotenství
• člověk s hemofilií, anebo jinou predispozicí ke krvácivosti
• mírné riziko platí při prohřívání organismu s kovovými či silikonovými implantáty

Pravidla saunování
1. Nenavštěvujte prosím saunu těsně po jídle či na lačno, rovněž není vhodné saunovat se po nadměrné fyzické či psychické zátěži
2. Před vstupem do kabiny si odložte šperky, hodinky, osprchujte se a utřete do sucha - nejen z hygienických důvodů, ale i pro podporu většího výdeje potu.
3. Doplňujte tekutiny před, při i po saunování, voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného záření a urychluje látkovou výměnu.
4. Při saunování je lépe si sednout než lehnout, neboť infračervené paprsky jsou vysílány horizontálně a nejvýraznějších účinků se dosahuje, když je tělo rovnoměrně ozařováno všemi infračervenými zářiči.
5. Při saunování se řiďte svými pocity, je doporučena Intenzivní potící kúra při teplotě 40 - 60°C v délce až 40 min, 1-2x týdně (zvyšuje pružnost měkkých tkání a tím předchází svalovým zraněním) nebo tzv. Rehabilitační kúra při teplotě do 55°C, v délce 15-20 min . Po prohřátí organismu je vhodná masáž, relaxace, ale rovněž i sportovní aktivita, neboť infrasauna neunavuje.
6. Po cca 40 min opusťte kabinu a dopřejte si vlažnou sprchu
7. Při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému je důležité neprovádět ochlazení studenou vodou, ale naopak se osprchovat vodou teplou – zamezí se smrštění tkání a maximalizuje se uvolňující efekt

Infrakabina versus tradiční sauna
Infračervený tepelný systém (ITS) používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky cca 4 cm. Záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93 % infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímém působení tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá je kondukce (přímý kontakt mezi ohřátým plynem a pokožkou), které na nás mají ozdravný účinek. V ITS méně než 20 % infračervené energie ohřívá vzduch, což nechává přes 80 % na přímý ohřev našeho těla. Proto kabina na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do daleko větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku. Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho bezprecedentních výhod dosažitelných pouze používáním ITS, který není možné dosáhnout v tradiční sauně. Infračervená energie produkovaná ITS vylučuje z těla až 3 x větší obsah škodlivých látek v objemu potu v porovnání s tradiční saunou. ITS pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 40 - 60 °C, zatímco tradiční sauna pracuje s teplotou v rozmezí 90 - 110 °C. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje. Němečtí vědci oznámili prospěšný efekt jednohodinové infračervené kabiny ve dvou skupinách hypertenzních pacientů, zkoumaných v roce 1989, který zahrnoval 24hodinový vzestup periferního prokrvení a snížení krevního tlaku. V infračervených kabinách, je díky nízkým teplotám také mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách. Infračervené kabiny se mohou používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace, nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám, anebo těžší prací.

Spojení solné terapie se saunou
Do naší infrasauny jsou nainstalovány speciální panely vyrobené z krystalů soli. Velký význam soli pro tělo spočívá v její schopnosti vázat vodu a udržovat tak rovnováhu mezi jejím výdejem a příjmem. V sauně jste tak vystaveni solemi nasycenému vzduchu, který se vyznačuje vysokým obsahem aerosolu, jež je vdechován do plic. Molekuly NaCl ulpí na sliznici, kde je zachyceno velké množství nečistot, virů a bakterií. Díky své schopnosti vázat na sebe vodu, je z těchto mikroorganismů vysáta téměř veškerá voda a dochází tak k jejich uhynutí. Zároveň dochází k podráždění sliznice, která pak produkuje více hlenu. Hlen obalí nečistoty a usmrcené mikroorganismy a je posléze vykašláván a vysmrkáván. Sůl tak napomáhá podporovat obranyschopnost organismu a přirozenou očistu těla. Tento druh terapie, založený na vdechování solemi nasyceného vzduchu, je u odborné veřejnosti znám jako haloterapie. Co do složení má sůl z hlubinných dolů nejvíce chloridu sodného - většinou více jak 90% svého obsahu. Zbylou část tvoří ostatní minerály a prvky jako jsou jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen a další. Tyto prvky se v sauně uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě, mikročástice působí nejen na pokožku, ale jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód působí na zmírňování bolesti, zlepšuje se také prokrvení orgánů, látková výměna i spalování tuků. Terapie je účinná při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, onemocněních trávícího traktu. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.Z mnoha kosmetických účinků pak lze uvést např. zpomalování stárnutí kůže.

ZDROJE INFORMACÍ
Hupka, J. a kolektiv: Fyzikální terapie.Martin, Osveta 1993.
Jones, S.,S., a Bailey, B.,K.: Sweat your way to radiant health. Let´S Live Magazine, June 1994.
Weider research group repott: Weider´s Muscle and Fitness Magazine, January 1992.