MANUÁLNÍ  LYMFATICKÁ  DRENÁŽ

Lymfatická masáž ( drenáž) je velmi jemná masážní technika bez použití olejů. Pomalými hmaty dle přesně stanovené metodiky se aktivuje lymfatický systém, postupně se vyprazdňují sběrné uzliny, aby mohly být znovu naplněny mízou z periferií. Tato masáž ovlivňuje mízní i nervový sytém, má přímý vliv na imunitu a detoxikaci organismu. Nesmí být bolestivá. Díky tomu, že se při ní odvádí z těla přebytečná tekutina – vyprazdňují se tukové buňky, bývá doplňkem redukčních diet. Pro prodloužení efektu lymfodrenáže a prevenci otoků se doporučuje denně nosit stahovací punčochové kalhoty nebo leginy.- tím se zabrání následnému prosáknutí podkoží. Před i po masáží je doporučen zvýšený pitný režim (čistá voda, čaje) – min. o 0,5l více než obvykle pijete. Vždy je nezbytné zjistit zdravotní stav klienta a tím vhodnost masáže.

 

Jaké jsou obvyklé reakce na první lymfatickou masáž:


- zvýšené močení (moč může mít tmavší barvu, jiný pach)
- sucho v ústech
- bolest hlavy
- velká únava nebo naopak aktivita

Co je lymfa?


Lymfa je bezbarvá čirá tekutina (řecky lymfa = čistá voda), která vzniká z mezibuněčné tekutiny poté, co je nasáta do počátečních lymfatických cév. Ty začínají slepě v podkoží na periferiích těla, postupně se stékají a rozšiřují v cévy a kmeny, jež vedou mízu směrem k srdci. V konečném úseku pod levou klíční kostí se míza vlévá do žilního systému. Denně se vytvoří 1,5 – 2 litry mízy. Obsahuje především imunitní buňky lymfocyty, které vznikají v lymfatických uzlinách. Pohyb mízy v lymfatických kapilárách a cévách je zajištěn stahováním kosterních svalů. Pokud je odtok lymfy narušen, dochází v podkoží k hromadění vody, tuku a odpadních látek.

Jestliže se například cítíme unavení, oteklí, může to být vinou nedostatečně fungujícího lymfatického systému. Proto je velice důležité preventivně posilovat lymfatický systém jak vhodným pravidelným pohybem, tak správnou životosprávou a hlavně dostatečným příjmem tekutin (doporučuje se neperlivá neslazená voda, bylinné čaje). Lymfatický (mízní ) systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je tvořen soustavou cév, uzlin a orgánů (slezina, brzlík, mandle). Asi 80% lymfatické sítě je přítomno v kůži a podkoží (povrchový LS), 20% tvoří hluboký lymfatický systém, který je v blízkosti vnitřních orgánů. V mízních uzlinách, které se nachází v průběhu mízních cév, je míza čištěna a zachycují se zde cizorodé částice, mikroorganismy, odumřelé buňky. LS neúnavně transportuje přes filtrační orgány(ledviny,játra,slezinu) z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí. Lymfodrenáž je velmi vhodná před chirurgickými, ortopedickými, stomatologickými, či plastickými zákroky. Díky zaktivování lymfatického systému se urychluje hojení, je prevencí otoků a zmírňuje bolestivost pooperačních ran.

Kdy je vhodné doporučit lymfodrenáž:

Léčebné indikace:
- zvýšení imunity, regenerace organismu
- detoxikace organismu
- podpora metabolismu a jeho zrychlení
- úprava žilní nedostatečnosti, prevence vzniku křečových žil a otoků
- drenáž otoků po úrazech
- zmírnění únavy při sedavém zaměstnání či při statické zátěži
- pro sportovce při únavě dolních končetin
- zmírnění migrenózních stavů
- při revmatických otocích

Kosmetické indikace:
- zmírnění a prevence celulitidy
- zpevňování podkoží
- zpomalení procesu stárnutí pleti (obličej, krk, dekolt)

Kdy je lymfodrenáž relativně nevhodná:
- při bronchiálním asmatu
- při srdečním selhávání
- při hyperfunkci štítné žlázy
- při nedostatečně léčeném vysokém tlaku
- při bolestivé a silné menstruaci

Kdy je lymfodrenáž absolutně nevhodná:
- při zhoubném nádorovém onemocnění
- při bakteriální infekci
- při zeleném zákalu
- při horečce
- při poruše srdeční činnosti
- při nejasné bolesti břicha
- při akutním žilním onemocnění
- při zánětu podkoží (erysipelu)
- při onemocnění jater a ledvin
- při patologickém těhotenství

Literatura: Celulitida – Alice Schmidtová, Erika Hubelová 

Nabízené služby a ceny:

celková masáž 90 - 120 minut 1000 - 1300 Kč